Feel Alive.

Hledání výrobku:

 

Cormoran ULX Ultra Light Spinning (dále jen Spin) 210 cm / 1-9 g

Mgr. David Starnovský

Trh rybolovu nám nabízí bohatou nabídku různých prutů určených k lovu dravých ryb. Pruty vyrobené podle nejnovějších výrobních technologií, které jsou vybaveny lepšími a lepšími komponenty. Po přezkoumání nabídky určené pro UL přívlač se moje mysl a zrak soustředily na produkt z dílny značky Cormoran. Tentokrát se v mé přítomnosti ocitl prut ze série Cormoran ULX, který podle výrobce vyniká svou lehkostí a pevností. Uvidíme. Zvu Vás tedy tímto k prezentaci výsledků testování.

Pohled zpátky

Na konci prvního desetiletí 21. století jsem si pořídil přívlačový prut Cormoran Black Bull. Proutek, který je mezi milovníky přívlače poměrně známý a který si v průběhu několika posledních sezón získal slušné renomé. Od této chvíle tvrdím, že Cormoran dokáže vyrobit některé opravdu velmi slušné přívlačové řady prutů za přijatelně hřejivé ceny. Black Bullu jsem si užíval, jak jen to šlo. Před dvěma až třemi lety započal Cormoran obměňovat svůj výrobní program a já začal, čím dál více tíhnout k UL přívlači. Prostudoval jsem technické specifikace spektrálně široké nabídky prutů výše uvedeného výrobce a zajásal – řada ULX se stala tím, co jsem hledal.

Detail názvu prutu

 

 

Představení prutu Cormoram ULX Ultra Light Spin 

Prut Cormoram ULX Ultra Light Spin je vyloženě speciálem na UL přívlač. Velmi lehký spinningový kompozit, vyrobený z HM40 grafitu. Vhodný pro lov s těmi nejmenšími umělými nástrahami. Ideální na okouny a pstruhy. Super rychlá akce, vysoká míra citlivosti štíhlého blanku a elegantní rukojeť jsou výraznými atributy tohoto červeno černého krasavce.

Detail sedla

 

Série prutů Cormoran ULX se vyznačuje řadou inovativně laděných prvků. Stejně jako to bylo u předchozích tří sérií, pokrývajících škálu nástrah od 1 do 15 g. Počínaje křížově vinutými uhlíkovými vlákny, které zaručují kvalitní a spolehlivou konstrukci blanku.

Pohled na spodní část

 

 Funkčně řešeným sedlem, umožňujícím upevnit jakýkoliv typ Vašeho navijáku. Nebo dělenou rukojetí z mletého korku.

Špička a spojka

 

 Futuristicky vystupující novinka, díky které pomalu ale jistě vstupujeme do nové dimenze rybaření s malými nástrahami. Cormoran ULX Ultra Light Spin se v gramáži 1-9 g nabízí ještě v délce 1.80 a 2.25 m.

A ještě jednou spojka

 

 O tom zdali jsou ovšem pruty řady ULX nejenom rychlé, ale také citlivé s dostatečným prostorem pro práci s nástrahou, se dočtete níže.

 

 

Designové zpracování detailu rukojeti

 

 

 

Obecná specifikace:

Délka prutu - 2.10 m

Akce prutu - 1-9 g

Počet dílů - 2

Počet oček - 7

Transportní délka - 111 cm

Váha - 125 g

 

Naviják DAIWA Ballistic a prut CORMORAN ULX jsou dokonalá dvojka

 

 

Prut Cormoran ULX Ultra Light Spin 210 cm / 1-9 g je přívlačový speciál, který byl konstrukčně postaven na základě tří faktorů. Aspektů, které milovníci a znalci přívlače v dnešní době nekompromisně vyžadují. Tím prvním je výrazně citlivý, lehký a živý blank z tkaného grafitu.  Druhým pak zdolávací akce prutu. A v neposlední řadě ergonomicky vyvážený prut, který rybáři ,,padne do ruky.“

 

Blank, nebo chcete-li páteř prutu

Vyvážená akce prutu
 

 

Rychlý typ blanku ULX umožňuje opakovaně provádět přesné náhozy a vláčet tak celkem bez únavy. Při zdolávání pak nabízí optimální pružnost a dostatečné rezervy pro boj i s většími úlovky. Akce prutu je posunuta blíže špičce, aniž by se jednalo o výrazně ,,tuhý“ prut s přehnaně pevným blankem. Zalakování povrchu prutu není příliš hluboké, a proto lak nezatěžuje kvalitu blanku a tím logicky neomezuje jeho rychlost.

Pevnější páteř (s tužší spodní částí) ale oceníte i při jiné důležité činnosti - nahazování. Jako u většiny jiných prutů, i zde platí, že blank prutu Cormoran ULX Ultra Light Spin 210 cm / 1-9 g snese mnohem více, než je uvedeno v technických datech výrobce. Po čase jsem jím zcela bez obav házel do vody i hmotnostně těžší nástrahy. S lehčími to šlo stejně dobře. Proč? Jeho poslední část se ohýbá ochotněji, než jsem předpokládal. Ale zároveň se dokáže rychle vrátit do původní polohy. I když jsem po několika společných vycházkách zjistil, že u ULX pracuje velká část blanku, prut jsem ani při této činnosti nijak nešetřil a za těch pár týdnů dostal ,,pořádně“ zabrat. Přesto nevykazoval žádné známky opotřebení.

 

Já a moje výbava :)

 

 

Věci dané a zjištěné

Odhozové schopnosti Cormoranu ULX jsou tedy velmi slušné. Přívlačový prut Cormoran ULX Ultra Light Spin 210 cm je vybaven 7 očky Fuji Alconite vyvázanými v tmavém provedení. Očka jsou rozmístěna v souladu s akcí prutu.  A ve spojení s kvalitou blanku je to znát i při již zmiňovaných náhozech. Ty jsou díky tomuto faktu podstatně přesnější a delší. Slovem delší ovšem nemyslím rekordně delší. Na to se v UL přívlači nehraje. Nutno podotknout, že k délce hodu u tohoto modelu vydatně napomáhá již popsaná vlastnost špičky, která po odhozu drží směr a hlavně nevibruje. S ,,metráží“ náhozů jsem byl tedy vzhledem délce ULX velmi spokojen. I přesnost náhozů je na prut s gramáží mezi 1 – 9 g nadprůměrná.

 

Velmi sebevědomě na mne působí progresivní, až velmi rychlá akce tohoto vláčecího speciálu. Jak jsem se již zmínil, prut je určen pro UL přívlač a tomu by měla odpovídat i jeho akce. Její plynulosti výrazně napomáhají krátká, jednopatková očka. Svou kvalitou bezpochyby převyšuje obvyklý standard v této kategorii. I díky tomu je ULX optimální volbou jak pro lov ze břehu, tak z lodi.

 

Tuhost spodní části blanku prutu poskytuje rybáři absolutní kontrolu nad chodem nástrahy. Navíc dokáže bez větších problémů velmi rychle pokrývat rychlé výpady zvláště menších ryb. Horní část prutu zase vyniká citlivostí a rychlostí. Špička dokonale signalizuje i sebemenší záběry, což umožňuje včasně zaseknout. Po záseku poskytuje prut nadprůměrný komfort, doplněný neustálou kontrolou nad bojující rybou. Pokud navíc přenesete do tohoto prutu svůj díl trpělivosti, stane se radostí vnímat, jak noblesně se vypořádá s úpornou snahou zdolávané ryby o únik. Zvláště větší. Ta ohne blank tohoto UL speciálu do parabolického oblouku. A pak jen stačí sledovat jeho precizně krásnou práci. Pro lov větších ryb ovšem ULX  vyrobeno není. Snaha razantně zaseknout a opřít se do prutu by vzala záhy za své.

 

   ,,Při zdolávání hmotnostně těžších ryb nebylo problémem se do prutu ve vypjatých momentech opřít. Velká síla, ukrytá v grafitových vrstvách zeštíhlující se páteře prutu, byla v mnoha momentech testu základem úspěšného zdolání ryby.“

   Dělení celistvosti rukojeti ubralo celému kompozitu na váze, což musím jednoznačně vyzvednout jako klad, protože prut je opravdu lehký. Navíc zůstal optimálně vyvážen. Vibrace nástrahy jsou blankem prutu přenášeny do rukojeti zcela zřetelně.

   Sedlo navijáku je dokonalou zárukou kvality a zároveň plní funkci vizuálně líbivé části prutu. Někteří příbuzní v této kategorii ale pokulhávají za ULX v oblasti spojení sedla a rukojeti navijáku. Proč? Během rybolovu by v žádném případě nemělo docházet k povolování uchycení navijáku v sedle. U prutu Cormoran ULX Ultra Light Spin jsem to toto nepozoroval. Praktično by mělo být vždy na prvním místě.

 

   ,,Horní (úchopová) část dělené rukojeti ULX je doplněna částečnou mikroaretací. Tu oceníte nejenom při přesném osazení navijáku, ale také při samotném použití prutu. Zabraňuje tak častému jevu, jakým je protáčení horní části rukojeti během rybolovu.“

 

Horní díl se na spodní nasouvá. Jedná se tedy o převlečné, nikoliv trnové spojení obou dílů. Proto je možné dokonale nasunout horní díl prutu na spodní a využít výrobcem zvolené rezervy. Toto řešení spoje obou dílů prutu je navíc v dnešní době zcela běžným standardem. Zvláště pak u výrobců, kteří chtějí opravdu nabízet kvalitu. Nemusíte se tedy obávat, že nepevný spoj povede k oddělení horní části prutu při nadhozu. 

   ,,Logicky tak dochází k menšímu opotřebení spojky prutu. Znáte to ostatně sami, špatné nasazení velmi často začíná u některých konkurenčních značek projevovat neblahým klepáním.“ 

 

Cormoran ULX je prut, který je přímo předurčen k práci se širokým spektrem nástrah. A těm samozřejmě musíme přizpůsobit sílu vlasce. Během testu jsem používal monofilní vlasce v rozmezí 0,10 - 0,16 mm.

 

Nástrahy

Opatříme háček nástrahou a hurá na ně
 

 

Začneme klidnějšími úseky řek a potoků. Zde si ULX hravě poradí s rotačkami do velikosti 2. V proudných úsecích už mu činí tato velikost problémy. Ale můžeme to vyčítat prutu, který na to není kompozičně stavěn? Na začátku podzimu letošního roku dostal Cormoran ULX Ultra Light Spin za úkol vygumovat některého z candátů, žijících v řece Dyji. S vrozenou elegancí zvládal (ve zvolených momentech) 3g hlavičky a třípalcové nástrahy. Převážnou část testu lákal ostnáče na menší gumy velikosti Banja 1. Co tomuto proutku série ULX logicky činilo potíže, bylo použití woblerů. V případě modelů floating se štíhlými boky do 5 cm byl odpor proudu snesitelný. Ale se sebemenším odporem se při vedení objemově větších nástrah vypořádával velmi těžce. I zde však platí stejné pravidlo, jako u použití rotačních třpytek větší velikosti.

Rukojeť přímo vybízí k pohodlnému uchopení

 

   ,,V kombinaci optimálně zvolená nástraha a ideální použití vlasce mně u tohoto proutku vyšlo 0,14 mm. (Nástrahy voleny v rozmezí 1-3 g). Nejvíce mě přitom oslovil lov s rotačkami a gumovými nástrahami. Obojí se vodí stejně dobře. Jak při lovu pstruhů (Jihlava), tak v proudných úsecích parmového pásma (Svratka, Dyje), ale i při lovu okounovitých ryb (dolní tok Dyje)“

 

Klady:

Univerzálnost použití pro lehkou přívlač

Cena, vzhled, kvalita blanku, akce

Osobitost a vlastnosti podléhající požadavkům UL přívlače

Možnost bezchybné práce s nástrahou

 

Po záseku je radost sledovat akci prutu

 

Lehká přívlač = ULX

 

Jeden z krásných jesenů

 

Na rotačku padl nejeden bolen

 

Na pstruhovky je ULX jako stvořené

 

I menší štika udělá rybáři radost