Feel Alive.

Hledání výrobku:


Testovaný produkt:        Daiwa Procaster 3050 X
Srovnávaný produkt:      Mivardi Hypercast 4000
 
  
Průběh testování: 
Daiwa Procaster 3050 X byl testován v rozmezí 28.4. – 27.9.2012 v různých podmínkách v rámci 32 vycházek na stojaté i tekoucí vodě, Mivardi Hypercast 4000 vlastním a chytám s ním asi 2 roky.
   
Testovaný naviják Daiwa Procaster 3050 X – vybavení podle výrobce:
 • anti-reverzní systém Infinite
 • bojová brzda
 • jemně nastavitelná zadní brzda
 • ABS hliníková cívka pro daleké hody
 • náhradní hliníková cívka ABS
 • náhradní hliníková ABS cívka, mělká
 • křížové navíjení vlasce
 • rychloklička One Touch
 • Twist Buster rolnička (Patent-Nr. EP0876760B1)
 • Airbail vyrobený z nerez oceli (Patent-Nr. EP1038437B1)
 • trvanlivé pérko překlapěče
 

Jedná se o lehký naviják z tvrzeného grafitu (hmotnost udávaná výrobcem je 365g) se systémem křížového navíjení vlasce (s převodem 5,1:1 – jedná se o údaj uvedený na originálním balení testovaného produktu, na internetu je u všech typů celé řady uváděn převod v poměru 5,2:1) vybavený sedmi kuličkovými a jedním válečkovým ložiskem. Rolna je vybavena kuličkovým ložiskem. Daiwa Procaster 3050 X je dodávám se třemi hliníkovými cívkami o průměru 48mm, vnitřní výšce 17mm a kapacitě 170m/ 0,30mm (více viz. tabulka – údaje na balení se opět lehce liší od těch dostupných na internetu). Jedním otočením kovové rychlesklopné kličky dosáhneme návinu cca. 85cm. Transportní výška navijáku je 120mm, délka 147mm a šířka 90mm. Je osazen patkou o délce 61mm a šířce 14mm.
Daiwa Procaster 3050 X je vybaven zadní brzdou, kterou doplňuje sekundární brzda bojová.

Naviják Mivardi Hypercast 4000 – vybavení podle výrobce:
Pozn. Jedná se o starší typ navijáku, který v současné době již není v prodeji.

Jedná se o lehký naviják z grafitu (hmotnost není výrobcem udána) se systémem křížového navíjení vlasce (s převodem 5,2:1) vybavený 8 ložisky. Mivardi Hypercast 4000 je dodávám se dvěma grafitovými cívkami o průměru 50mm, vnitřní výšce 21mm a kapacitě 240m/ 0,30mm. Jedním otočením kovové rychlesklopné kličky dosáhneme návinu cca. 70cm. Transportní výška navijáku je 160mm, délka 90mm a šířka 70mm. Je osazen patkou o délce 75mm a šířce 10mm.
 
Vybavení podle výrobce:
 • bojová brzda
 • zadní brzda
 • jednocestné ložisko
 • dvoubarevná anodizovaná cívka s obdélníkovým děrováním
 • náhradní grafitová cívka
 • křížové navíjení vlasce
 • kovová rychloklička
 • vzduchový překlapěč Airbail
  
Oba navijáky jsem používal jak na stojatých, tak i tekoucích vodách. V obou případech se jednalo o menší vody, kde nebylo třeba dosahovat dalekých hodů (nicméně jsem oba produkty pro srovnání také v tomto směru ještě dodatečně vyzkoušel). Primární rybolovnou technikou byl feeder, aby byly zaručeny stejné podmínky, oba navijáky jsem vyzkoušel na dalším testovaném produktu, prutu Procaster Feeder.
Naviják MH 4000 jsem si pořídil před několika lety bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s navijáky s bojovou brzdou. Dal jsem tehdy na doporučení prodejce a pro začátek zvolil něco v nižší cenové kategorii. Do té doby jsem i při lovu feederem používal lehčí navijáky s baitrunnerem. 
 

Protože se většinu roku věnuji převážně klasické položené, o něco méně feederu a jen čas od času také plavané a přívlači, naviják mi vzhledem k občasnému nárazovému využití zpočátku celkem vyhovoval.

Přestože mé zkušenosti s ním nebyly zcela negativní, z níže uvedeného hlediska se do značné míry rozcházejí s popisem vlastností od výrobce, který jsem nyní zpětně dohledal. Ten uvádí následující: „Při výrobě byl kladen veliký důraz právě na bojovou brzdu. Oproti navijákům jiných značek musel náš Hypercast projít různými úpravami aby bojová brzda fungovala skutečně optimálně. Doufáme si tvrdit, že se nám to skutečně podařilo a vy nemusíte mít strach, že přijdete o svoji kapitální rybu.“

Přes toto tvrzení se domnívám, že bojová brzda na MH 4000 svůj účel příliš neplní. Hlavní výhodou každé bojové brzdy by měla být rychlá manipulace, kdy pomocí vychýlení páčky okamžitě docílíme skokové změny brzdného účinku, tj. okamžitého utažení či naopak povolení nastavené brzdy až o 25%.

 

Vzhledem k tomu, že tato funkce má své hlavní opodstatnění při tlumení výpadů ryby, tedy převážně v poslední a nejkritičtější fázi celého zdolávání, měla by fungovat opravdu jemně a reagovat bez vynaložení většího úsilí (u feederu vzhledem k použitým jemných špičkám by toto navíc mělo platit dvojnásob). To bohužel opravdu není případ MH 4000 – ačkoliv zadní brzdě zde není co vytknout, bojová brzda zde funguje ztuha, při manipulaci s ní je proto potřeba druhou rukou lehce přidržet také tělo navijáku. Změnu nastavení brzdy po manipulaci s páčkou bojovky si netroufám odhadnout, jistě to ale 25% nebude ani zdaleka. Navíc čím blíže směrem k meznímu utažení, tím víc zde brzda tuhne. Na rozdíl od výrobce bych tedy strach, že díky ní přijdu o svou kapitální rybu, rozhodně měl.

Po čase jsem tedy od tohoto navijáku při feederu přešel opět k lehčím baitrunnerům a MH 4000 mimo toto testování používám už jen při plavané a lehké přívlači, kdy vzhledem k cílové rybě maximální využití bojové brzdy nepředpokládám. Říká se, že na lepší se vždy rychle zvyká. Minimálně v případě DP 3050 X za mě nelze než souhlasit. Vrátil mi totiž důvěru v bojovou brzdu, na kterou jsem po výše uvedených zkušenostech poněkud zanevřel.

Ačkoliv pro navijáky typu MH 4000 možná hovoří nižší cena (ta se ale vzápětí navýší o cenu jiného navijáku, který si po chvíli používání ještě rádi pořídíte místo něj), o něco vyšší kapacita cívky a o něco menší váha, vlastnosti DP 3050 X tyto výhody jednoznačně přebíjí. 
Prvním příjemným překvapením byl jemný a bezproblémový chod zmiňované bojovky. V případě DP 3050 Xji lze bez problémů ovládat třeba jen malíkem ruky, v níž držíme prut, což je skutečnost, kterou člověk ocení zejména ve chvílích, kdy v té druhé právě drží podběrák a snaží se do něj rybu navést. Už jen tato samotná skutečnost by mi osobně stačila, DP 3050 X však navíc disponuje ještě celou řadou příjemných „vychytává“, které rybaření usnadní, umožní se odpoutat od technických problémů a soustředit se výhradně na zážitek z rybolovu.


Mimo to, že naviják samotný šlape „jako hodinky“ (tj. díky 7 ložiskům vyloženě hladká rotace cívky, bezchybně fungující „cvrček“ brzdy a řazení vlasce během navíjení) a je vybaven opravdu citlivou zadní brzdou, díky které lze odpor vlasce doladit vyloženě do detailu, nabízí mj. zamezení zamotávání vlasce při odklopeném překlapěči pomocí systému Airball (kterým se mimochodem pyšní i MH 4000 – v jeho případě však nefunkčním), anti-reverzní systém Infinite a ABS – Anti Backlash Systém, který díky speciální konstrukci cívky snižuje amplitudu vlasce odvíjeného při nahazování a tím pádem také tření, které během průchodu očky vzniká (dle výrobce až o 50%). Výsledkem je prodloužení odhozové vzdálenosti. Ačkoliv na podobná tvrzení obvykle příliš nedám (každý výrobce se koneckonců zákazníka vždy bude snažit něčím ohromit), během testování (na stejném prutu při stejné značce a průměru vlasce a optimálním návinu pro danou cívku) byly vzdálenosti dosažené DP 3050 X vždy minimálně o několik metrů delší, než v případě MH 4000 (kde je navíc o něco vyšší cívka vhodnější pro delší hody). Nadstandardní vybavení 3 cívkami a oku lahodící design je už jen pomyslnou třešničkou na dortu.
   
Závěrem: 

S DP 3050 X jsem odchytal celkem 32 vycházek, což představuje cca. 190h za téměř každého počasí vyjma sněžení a mrazu. K loveným rybám patřili většinou cejni, největší ulovenou rybou však byl kapr 72cm. Na navijáku nezanechalo nic z výše uvedeného žádné následky, brzda neprokluzovala ani při zdolávání větších ryb. Z hlediska uživatele nemám za dobu testování jedinou výtku. Naopak byl pro mě DP 3050 X příjemným překvapením a značkou, u které rád zůstanu.

Martin Zdeněk