Feel Alive.

Hledání výrobku:

V roce 2012 uvedla Daiwa na trh několik řad navijáků, v jejichž konstrukci se uplatnily výrazně inovativní prvky, v první řadě pak uhlíkový materiál Zaion, který byl použit ke konstrukci těl i rotorů.

Jedním z takových navijáků byl i Ballistic – krásná černočervená mašinka s rychlým převodem. Jenže zatímco všichni se na výstavách točili kolem předváděných modelů ve velikostech 2500 a 3000, já toužil dostat do rukou a následně i k vodě největšího Ballistica – čtyřtisícovku. Proč? Měl jsem v plánu věnovat se v létě bolenům a superrychlý stroj s širokou cívkou a návinem víc než metr na otočku kličky byl přesně to, co jsem hledal. Jestli jsem v roce 2012 skutečně chtěl testovat nějaký kus náčiní, pak to byl tento naviják. Mé přání bylo vyslyšeno a pro sezónu 2012 se stal tenhle zaionový krasavec důležitou součástí mé výbavy. A jestli jsem někdy v životě některý kus zapůjčeného náčiní opravdu otestoval, tak to byl opět on.

 

Pojďme se na největšího z řady Ballisticů společně podívat. Kdo někdy viděl vláčecí navijáky velikosti 4000 od Daiwy, ten ví, že jsou dost veliké, větší než čtyřtisícovky jiných firem. U nás si vláčkaři kupují takto velké stroje ze tří důvodů – pokud chtějí chytat skutečně velké ryby (většinou sumce), pokud potřebují daleko házet anebo chtějí-li vyvážit dlouhé pruty s délkou přes 3 m. V případě Ballisticu 4000 jsou rozhodující poslední dva z jmenovaných důvodů – dlouhé hody, které jsou bez pořádného prutu nemyslitelné. K tomu se přidává ještě jedna zásadní věc, schopnost velmi rychlého navíjení.

Abych demonstroval schopnosti navijáku splnit tyto požadavky, musím nutně zabrousit mezi technická data.

Zaion použitý na výrobu těla a rotoru by měl snížit hmotnost navijáku, ale v první chvíli se mi zdálo, že se tak snad ani nestalo. Menší velikosti Ballisticů jsou skutečně lehoučké a uvědomíte si to okamžitě, jakmile je vezmete do dlaně. Čtyřtisícovka taková není. Váží 365 g a to je prakticky stejně jako celokovový Certate 4000 ze staré řady. Trvalo mi dlouho, než jsem (snad) přišel na to, jak se asi věci mají. Ballistic je globální produkt prodávaný nejen v Evropě, ale i v USA a jinde. Našel jsem dost důvodů, proč si myslet, že největší velikost je určena i k lehčímu nasazení na moři a právě z toho důvodu se zřejmě na hmotnosti tolik nešetřilo. Ballistic 4000 má k použití ve slanovodním prostředí dost předpokladů – Zaion je absolutně nekorodující materiál, tělo navijáku je utěsněné (sice jen ucpávkou napuštěnou olejem či vazelínou, ale je) a pokud by snad těsnění nestačilo, 4 ze 7 použitých kuličkových ložisek (+ 1 válečkové) jsou drahá nekorozivní ložiska CRBB. No a je tu i ta rychlost – Daiwa určitě nevyrobila extra kolovrátek pro české bolenáře. Ale právě některé mořské ryby vyžadují rychlé vedení nástrahy. Maximální brzdná síla je 8 kg, zatímco Ballistic 3000 má jen 4 kg. Výsledek mých soukromých úvah je ten, že největší Ballistic je naviják směřující poněkud jinam než jeho malí bráškové. Počítá se tu s poměrně tvrdým nasazením a to i ve slané vodě. Tím nemyslím pilkrování a podobné šibřinky, ale spíš přívlač cílenou na menší rychlé ryby pohybující se ve sloupci nebo v mělčinách – v Evropě by tomu odpovídal například lov mořských pstruhů. Takovéto použití si žádá pevné a robustní tělo. Zaionem se proto nešetřilo a naviják je nejspíš stejně pevný jako kovový, ale lehčí je jen o málo. I když při tom srovnání s kovovým Certatem musím připomenout, že staré Certate 4000 je (nebo spíš bylo) vlastně jen tělo 3500 s větší cívkou. Ballistic 4000 je plně konstruován jako naviják této velikosti.

Už několikrát jsem tu zmiňoval obrovskou rychlost navíjení. Oceníte při ní odlehčený a speciálně tvarovaný Air rotor vyrobený ze Zaionu. Nízká hmotnost rotoru a její optimální rozložení přispívá k pocitu příjemné a hladké rotace. Tak trochu reklamní slogan, ale zároveň i skutečnost.

 

Při značné šířce cívky a převodu 6,2:1 zhltne naviják fantastických 110 cm vlasce na otočku kličky.
 

Ale co je důležité – kapacita cívky je taková, že při použití slabšího návinu navinete něco kolem metru na otočku i ve chvíli, kdy máte nástrahu desítky metrů před sebou. Pokud jste někde četli, že při lovu bolenů musí rybář mnohdy točit kličkou jako šílenec, tak u Ballisticu to až tak moc neplatí. Prostě točíte. Když začnete točit jako šílenec, některé nástrahy už skáčou žabky (což nemusí být vždy chyba).


Ale na jednu věc pozor – pokud podceníte nezvykle rychlé navíjení, můžete si nástrahou při jejím dotahování k sobě celkem snadno vyrazit koncové očko. Ono je těch 110 cm na otočku fakt nezvyk. Já se naštěstí s Ballisticem seznamoval při lovu štik, kdy jsem měl na konci vlasce dlouhé lanko a tak mi jen párkrát zachrastil obratlík v očkách. Ale ani to nebylo nic moc.

Kapacita cívky je na naše podmínky obrovská. Pro lov bolenů jsem na ní měl 150 m vlasce 0,20 mm a podvin. Když jsem po sezóně dvacítku odstranil, zdálo se mi, že na cívce toho ani moc nechybí. Ono není divu. Té dvacítky se tam vejde zhruba 600 m. Názornější údaj bude 270 m vlasce 0,30 mm. Skoro se divím, že se ta cívka nedělá mělčí…

No a když jsme u cívky. Psal jsem, že Ballistic je globální produkt, který se prodává např. i v USA. Tam je většina navijáků k dispozici jen s jedinou cívkou - no a je tomu tak i u nás. Náhradní cívku tedy v balení nehledejte. I když… hodila by se.

Chod navijáku je krásně hladký. Po celkem náročné sezóně ani moc neutrpěl a pořád je radost si s tímhle kouskem zatočit. Kvalitní převody dobře pracují i při zatížení, což je věc, které si na „lepších“ Daiwách cením nejvíce. Návin lze považovat za téměř dokonalý – krásný válec od horního okraje cívky k dolnímu. Vůle na rotoru je prakticky nulová, ale zato na kličce je velká – oproti jiným řadám navijáků Daiwa výrazně větší. U menších Ballisticů to možná tak nevynikne, ale u největší velikosti nelze výrazný „vakl“ přehlédnout. Spousta mých známých tuhle skutečnost „nepřekousla“ a Ballistic to v jejich očích dost degradovalo. I z mého pohledu je to asi nejvýraznější skvrna na kráse tohoto jinak povedeného stroje, ale můžu říct jedno. U vody jsem si na tuhle záležitost nikdy ani nevzpomněl. Ale je to tam, s tím se nedá nic dělat.

 

 

 

Brzda je kvalitní, s plynulým delším náběhem i dostatečným výkonem (8 kg max.). Snadno kontroluje bolena korzujícího na tenkém vlasci proudem i metrovou štiku pokoušející se najít spásu v rákosí a k jejímu chodu nemám připomínky. Matice brzdy je vybavena gumovým těsněním proti pronikání nečistot. Berme to jako další drobné plus.

Jednou se mi převrátil prut a naviják se zabořil rolničkou do písku. Ten se dostal dovnitř a tak přišel ke slovu šroubovák. Zjistil jsem přitom, že rolnička není uložena na kuličkovém ložisku, ale na dvojici teflonových prstenců. To zdvojení není obvyklé, evidentně je tu snaha, aby byla rolnička uložena opravdu solidně. Solidně a přitom na plastu? Chvíli jsem dumal, zda je to dobře či nikoli, ale na chodu rolny se to nijak neprojevuje a dovoluje to snadný amatérský servisní zásah – může to opět souviset s možností použití Ballisticu na moři, kde sůl a písek představují denní chleba. Nemá tam co korodovat a případná údržba je blesková.
 

Tuhle myšlenku podporuje i skutečnost, že šroub přidržující rolničku je jediný křížový šroub (navíc s příčnou drážkou pro obyčejný šroubovák) na celém povrchu navijáku. Všechno ostatní jsou hvězdicovité imbusové šrouby, které jakoby naznačovaly, že zde se nemá běžný uživatel co hrabat. Naopak takto zjevné zpřístupnění rolničky jako kdyby říkalo, že sem je přístup (a možná i pravidelný) povolen.

Klička navijáku je dostatečně dlouhá a má příjemný plochý úchop. Dost síly a pohodlí, abyste si nemuseli na nic stěžovat.

  

Prohlídku navijáku zakončíme diskuzí nad jeho vzhledem. Pro mě je Ballistic jeden z nejhezčích navijáků poslední doby. Oblé kompaktní tvary a výrazné červenočerné barevné provedení s četnými stříbrnými doplňky jsou samy o sobě fajn, ale podobných navijáků je povícero. Tady se ale navíc podařilo využít moderní zaionový rotor jako významný designový prvek. Krásně vypadají už jen plynulé oblouky rozkládající zatížení a dovolující snížit hmotnost této části navijáku. Navíc je ale báze rotoru perforována odlehčovacími otvory, kterými prosvítá červená část těla navijáku. Nádhera.

Konečně se dostáváme k praktickému využití. Nasadil jsem Ballistica ve dvou „vlnách“. Poprvé to bylo při týdenním zájezdu za štikami na finské souostroví Alandy. Měl jsem s sebou několik prutů a navijáků, ale první den jsem vyrazil s prutem R Nessa Jigger 270 cm do 35 g osazeným Ballisticem 4000 a do konce pobytu jsem tuto sestavu dával z ruky jen se značnou nechutí. Naviják mi výrazně usnadňoval hody v silném větru, dovoloval vláčet i během driftu lodi směrem k nástraze a dovíjel při výpadech štik vlasec s takovou jistotou, že moje ruce s jinými mašinkami doslova odmítaly chytat. To nejsou vzletné fráze, ale fakt. Dokladem budiž i to, že klidně napíšu, že po návratu do Čech jsem tento naviják na štiky ani jednou nepoužil a dával přednost menším a lehčím modelům. Tady k jeho nasazení prostě nebyl důvod.

 

Odhadoval bych, že Alandech si Ballistic zdolal kolem 60 štik, z toho dvě největší měly 105 a 108 cm.

 

Druhá vlna nasazení proběhla od července do září, kdy jsem jezdil široko daleko po kraji s cílem ulovit bolena přes 80 cm. Tady jsem Ballistic používal s poněkud „extrémním“ prutem Daiwa Infinity-Q Seatrout s parametry 315 cm / 25-50 g. Prut má delší akci a tak je i v této gramáži na boleny použitelný a hlavně - chtěl jsem při testování zachovat „firemní čistotu“. Můj osobní třímetr na blanku logo Daiwy nemá.

 

Ballistic na bolenech splnil vše, co jsem od něj čekal. Lítalo to z něj jako z praku a rychlost navíjení byla přesně taková, jak jsem si to v zimě při slintání nad katalogem v duchu maloval. Chytil jsem desítky stříbrných torpéd a jedno z nich byla i ta plánovaná ryba 80+. Škoda, že ještě větší kus se mi vypnul, když už jsem začínal v boji vítězit. Snad někdy příště…

 

 

 

Závěrečné shrnutí by mohlo vyznít asi následovně. Ballistic 4000 je na naše poměry dost specifický naviják, který se těžko bude prodávat v masovém měřítku. Je dost drahý, má jen jednu cívku a je zde nepřehlédnutelná vůle na kličce, na kterou jsou mnozí rybáři hákliví. Ale přesto… na tom navijáku cosi je. Přemýšlet by o něm měli specialisté na boleny a pak ti, kdo jezdí lovit mořské pstruhy na přívlač. Možná by mohl zaujmout i nějakého feedraře či plavačkáře se srdcem závodníka a sklony k extrému. Schopnost daleko nahodit a navíjet ďábelskou rychlostí by i zde mohla dojít ocenění.

Pro mě stal Ballistic 4000 srdeční záležitostí. Chytil mi během jediné sezóny několik skutečně nádherných ryb a v řadě situací si s ním opravdu rozumím. V poslední době jsem se několikrát přistihl, jak na Internetu hledám kde a za kolik se dá sehnat. 

Začínám pomalu tušit, jak to asi nakonec dopadne.