Feel Alive.

Hledání výrobku:
Úplně jednoduchá, gumová nástraha a přitom tak úspěšná. Dokonale imituje poraněnou a umírající rybku, která se pak pro dravce stává snadným a lákavým soustem. Smáčci jsou jedna velká kapitola sama pro sebe a až tady se ukáže jakou trpělivost a cit rybář má.
  Při lovu se smáčkem je zapotřebí velká soustředěnost. Když jsme kdysi dávno s kluky začínali objevovat tuto nástrahu, bylo velmi těžké dojít na to, jak tuto nástrahu správně vodit a jak s ní pracovat. Úlovky byly spíše náhodné. Vhodné pruty k tomu také nebyly. Ten kdo vydržel a osvojil si tento způsob lovu, později sklízel ovoce. Aby byl smáček úspěšný, musí mu dát rybář život! K tomu je zapotřebí twistrovací nebo dropshotový prut. 
  Dá se vláčit jak vertikálně tak lineárně. Stejně tak se může nastražit na jig hlavičky (pokud možno bez nálitku, ten by smáček  mohl poškodit) tak na off- set háčky na dropshot. Háček na smáčku by měl zabírat pouze jednu čtvrtinu z celkové délky. Jedině tak bude mít nástraha volný pohyb a bude se správně prezentovat.
 Jak mu dát život? Jednoduše, pomocí klidné ruky a citlivé špičky prutu. Menší poskoky s přestávkami u dna. Na nácvik lovu doporučuji čistou vodu třeba v bazénu. Tam uvidíte jak nástraha pracuje a osvojíte si techniku a správné vedení. Vše poté můžete přenést do vlastního lovu. 
  Se smáčkama  můžeme lovit ve všech ročních obdobích. Já nejčastěji smáčky chytám na podzim a v zimě. To už se začínají dravci stahovat za potravou ke dnu. Nejčastěji lovenou rybou bývá okoun a candát. Podařilo se mě na velkého smáka na dropshot chytnout i 90 štiku.TOURNAMENT D´TAIL je můj NEJ favorit ze všech. Vyrábí se ve dvou velikostech a to 7,5 cm a 10 cm. Japonští inženýři ho namíchali v osmi odstínech,  z kterých si určitě každý vybere. Smáček je vyroben z měkké gumy, která obsahuje ve svém těle vůni krevet. Tím se stává pro dravce velmi přitažlivá.  Při ochutnávání ji pak berou s větší důvěrou. Proto při cíleném lovu okounů, raději zamačkávám protihroty abych jim co nejšetrněji nástrahu vyndal z tlamky. Je až neuvěřitelné, jak si malý okoun dokáže D´TAILA v mžiku skoro celou nahltnout. S kamarády jsme zažili třeba na Liptovské Maře spoustu rybaček, kde hlavní hrdinové byli krásní okouni a D´TAIL. Proto doporučuji tuto japonskou nástrahu odzkoušet, u mě bodovala na dropshot.


Další v pořadí je divoký smáček  SALTY SLUGGER. Z celé rodiny smáčků od Daiwy je tento největší. Vyrábí se ve čtyřech zajímavých odstínech, ve velikosti 12,5 cm. Je dost selektivní a malí dravčíci se ho už bojí. Naopak ti větší si ho rádi vychutnávají. Měkká guma obsahuje velké množství solných aromatických částic a svou štíhlou stavbou těla dělá pod vodou doslova divy, když začne svůj vlnitý tanec, neodolá  nejeden pěkný dravec.
 Má velkou škálu použití.Tady záleží jen na lovci, jak ho dokáže rybám co nejúspěšněji naservírovat. Opět mě nejvíce bavilo chytání na dropshot.

Říká se do třetice všeho dobrého. TOURNAMENT DS-35 je ručně vyráběný smáček. Velikost 9 cm a čtyři krásné odstíny s flitrami jsou ideální ve všech směrech při lovu candáta a štik. Tato nástraha je zajímavá svým tvarem písmene "D". Díky svému tvaru se může používat z obou dvou stran. Jednou napíchnu háček aby byla nástraha bříškem  dolů a podruhé na horu. Pokaždé se bude chovat odlišně. Jednou má divoký boční pohyb a podruhé klidnější až váhavý.
 Měkké pryžové tělo sice  působí trochu neomaleně ale svým pohybem ve vodě vás přesvědčí o opaku. Dravci je berou s naprostou důvěrou. Nejlépe se " déeska" jak ji říkám, prezentuje pomocí dropshotu z lodě. 


CORMORÁN má smáčky zařazené do svého sortimentu gumových nástrah v moderním programu  K- DON.
 Můj nejoblíbenější smáček z této řady je K-DON S2 Spear Tail. Tento smáček dokonale imituje drobný potěr. Vyrábí se ve třech velikostech. 7,5 cm, 10 cm a 13 cm a celkem osmi odstínech. Na tento smáček s pronikavou vůní anýzu se daří nachytat různé druhy dravců. Nejmenší smáček je předurčen pro lov hned po zahájené, kdy dravci nahání všude přítomný potěr.Tato velikost vyhovuje také pěkným pstruhům.
 Desítka je universální velikost na větší okouny a vybíravé candáty. Při jejich lovu u dna se mě překvapivě stávalo, že zabral i vychytralý bolen. Největší smáček třináctka, je už selektivní  a je vhodná k lovu větších dravců. Ještě jedna maličkost, tyto smáčci i když jsou dost měkké, neskutečně vydrží a dravci je jen tak svými zuby neroztrhají. Jsou z hodně kvalitní gumy.


Další v řadě mých oblíbených  smáčků je K- DON  S3 Double Tail Je skoro stejný jako jeho kolega, jen má něco na víc. Měkký ocásek přechází do ukončení připomínající kmitající hadí jazýček. Právě pomocí této vychytávky dokáže šikovný rybář vyprovokovat letargické dravce k záběrům i když k jiným typům nástrah jsou apatičtí.
  Hadí smáček je ve dvou velikostech. 10 cm a 14 cm. Z osmi odstínů si opět vybere každý. Barvičky jsou od výrazných křiklavých až po dokonalé imitace rybiček. Menší ze dvojice je akorát vhodná na naše candáty. Ani pěkný okoun nepohrdne a neodolá jemným vibracím hadího jazýčku této nástrahy. Větší, čtrnáctka je dobrá na štiky a na větší candáty.
  Tělo je štíhlé a extrémně pružné. Pro dravce hodně lákavé. Obzvláště na podzim, doporučuji tuto nástrahu vyzkoušet. Dravci se před zimou vykrmují a zajímají je větší sousta. Nástrahu prezentuji na dropshot, pomalejšími poskoky a méně výrazné odstíny.


Jako poslední vám představím u nás méně známý smáček  K-DON S6 Fringe Tail Má dvě velikosti, 11,5 cm a 14 cm. K výběru je opět v osmi odstínech. Svou velikostí a tvarem je určen pro lov candátů při vertikálním lovu, kdy jeho třásňovitý ocásek má za následek  zvýšený zájem odpočívajících candátů u dna. V cizině se na tento druh smáčka  chytá velmi často, s dobrými výsledky. Doporučuji vyzkoušet na drophsot a off- set háčcích.
Věřím že tyto informace získané na mých rybářských výpravách, vám pomůžou při rozhodování, který smáček bude pro váš rybolov ten správný. Přeji spoustu úspěchů při lovu s těmito výjimečnými  ale trochu opomíjenými nástrahami.


Jožka sokolík Foltýn